Že v samem imenu Mestni muzej Idrija se razkriva tesna povezava med osrednjo kulturno institucijo tega območja in mestom. Muzej je bil ustanovljen leta 1953 z namenom varovanja in predstavljanja kulturnih zakladov Idrijskega in Cerkljanskega. Nekateri so stari več milijonov let, drugi ustvarjeni včeraj. Naša kulturna dediščina je edinstvena in raznolika, pripoveduje tisoče različnih zgodb. Muzej jih povezuje v skupno pripoved.
Naši spomeniki nepremične kulturne dediščine so del urbanega prostora in neposeljene kulturne krajine. Idrijsko-cerkljanski muzejski krog sestavlja kar osem oglednih točk v Idriji, Cerknem, na Vojskem, Dolenjih Novakih in Zakojci. Idrijsko je bilo 500 let neločljivo povezano z delovanjem rudnika živega srebra. Ta je ustvaril vrhunske tehniške presežke in sooblikoval izvirno rudarsko kulturo. Dediščina živega srebra Idrije in Almadéna je danes del Unescove svetovne dediščine. Predstavljamo jo na gradu Gewerkenegg, Idrijski rudarski hiši, Idrijski kamšti ter tehniškem oddelku muzeja v jašku Frančiške. Cerkljanska je starodavno stičišče kultur. Drobci njene poganske preteklosti so se vse do danes ohranili pri obredju in v naličjih pustnih šem – cerkljanskih laufarjev. Znamenje humanosti in sočutja do sočloveka je Partizanska bolnica Franja, spomenik iz 2. svetovne vojne. Poleg slednje upravljamo še en spomenik vojnega obdobja: Partizansko tiskarno Slovenijo na Vojskem. Najzahodnejši spomenik na območju muzeja je domačija pisatelja Franceta Bevka v Zakojci.
Poleg predstavljanja dediščine razstava ponuja tudi vpogled na javnosti manj znana področja muzejskega dela. S pomočjo razstave izpostavljamo, da res črpamo iz preteklosti, a nismo za časom. Smo spremljevalci in opazovalci družbenih razmer: ogledalo časa, saj zrcalimo preteklost in sedanjost ter ohranjamo dediščino za prihodnost. Naš čas je poln izzivov. Muzej ni le tih in nem opazovalec, temveč (kritično) zrcali družbena dogajanja. Sedanjost je najteže verodostojno vrednotiti, saj še ne poznamo vseh dejstev in okoliščin. Določeni kazalci pa vendarle nakazujejo smer naše družbe: soočiti se moramo z ekološkimi, podnebnimi, gospodarskimi, tehnološkimi, varnostnimi izzivi ter krizo vrednot. Biti moramo odzivni in iznajdljivi pri zaščiti kulturne dediščine in soočanju s posledicami naravnih nesreč.
Trajanje razstave: 16. 5. do 30. 5. 2025.